Skip to main content

Tips

Hjelp oss å gjøre siden kjent – tips en bekjent:

Libya: vanskelige dilemmaer

  • Test deg selv
  • Oppgaver nivå 1 og 2 (av 3)
  • Oppgaver på nivå 3
  • Lenkeforslag til denne artikkelen
  • Arbeidsoppgaver

DEL:

  1. Introduksjon
  2. Kommentar 11. mars: hvordan stanse Gaddafi?
  3. Kommentar 2, 25. mars: de neste skritt i Libya
  4. Resten: fra nettmøte 17. mars - før vedtaket i Sikkerhetsrådet
  5. Norge – hjelp til Libya?
  6. Vesten og Libya
  7. Ansvar for å beskytte – «R2P»
Valg mellom dårlige alternativ
Libya
Libya i Nord-Afrika
Gadaffi og teltet hans
Regjeringens og opprørernes flagg
image
R2P – «Responsibility to Protect» – er blitt del av FN-pakten.
  • Stemmer
  • Stemmer ikke

DEL 5: Norge – hjelp til Libya?

Spm: Bør Norge sende inn styrker for å drepe Gaddafi? Hvordan kan Norge bidra uten å måtte sende soldater til Libya?
Verken Norge eller noen av våre allierte land har etter den kalde krigen hatt en politikk som tillater drap på ledere i land vi ikke er i krig med.

Vi bør oppfordre arabiske land med hjelp fra andre FN-medlemmer til å bruke alle nødvendige midler for å stanse Gaddafis overgrep. Vi bør be Den arabiske liga og Den afrikanske union  om å ta en lederrolle for å tvinge Gaddafi til å stanse overgrepene og forhandle med opprørerne.

Spm: Har Norge hatt forbindelse med Gaddafi i form av handel, økonomi eller støtte, før opprøret i Libya tok til? Hvordan vil dette påvirke Norge på disse områdene?
Svar: Norge har omfattende investeringer i Libyas olje og gass bl. a. gjennom Statoil. Mange synes nok det er litt pinlig at det ble argumentert for ambassade i Tripoli for ikke lenge siden. Nå vil Norge lojalt følge opp FNs straffetiltak.

Spm: Vil det hjelpe nå å innføre allsidig boikott av Libya? Vil Gaddafi tenke så langsiktig at dette vil hindre hans handlinger?
En god serie av boikott-tiltak er allerede vedtatt, men det forhindrer ikke Gaddafi i å angripe sivile og bryte menneskerettighetene. På sikt vil det forhåpentligvis bidra til forhandlinger om en overgang til et demokratisk system. En full økonomisk boikott av hele Libya vil neppe bli innført. En slik vil ramme folk flest hardere enn den privilegerte Gaddafi-familien. (jf. Irak-boikotten på 1990-tallet)