Norge og Sudan (hhd10_21)X
Norge startet sitt engasjement i Sudan på begynnelsen av 1970-tallet. En NRK-reportasje fra den første borgerkrigen i Sør-Sudan skapte politisk interesse for landet og konflikten. Seinere har norske hjelpeorgani-sasjoner drevet store bistands- og nødhjelpsprosjekter i Sudan, særlig i sør. Universitetet i Bergen har hatt et omfattende og langvarig samarbeid med høyere utdanningsinstitusjoner i landet.
Utover på 1990-tallet, og særlig under fredsforhandlingene mellom nord og sør fra 2001 til 2005, spilte norske myndigheter med daværende bistandsminister Hilde Frafjord Johnson
(2011: leder for FNs operasjon i Sør-Sudan) i spissen en viktig rolle som politisk støttespiller for Sudan. I dag er Sudan blant de landene som mottar mest støtte fra Norge, og myndighetene er fortsatt aktivt engasjert i fredsprosessen.
Tillegg des. 2011:
Gjennom Olje for Utvikling-programmet har Norge bidratt til å bygge kompetanse i oljedepartementene både i Sudan og i Sør-Sudan. Begge parter har tillit til Norge på dette området og ønsker fortsatt assistanse. Denne tilliten kan Norge bruke til å tale for bedre innsyn i fordelingen og bruken av oljepenger. Dette vil kunne skape økt tillit mellom partene, slik at konfliktene om fordeling av oljen kan løses over forhandlingsbordet heller enn på slagmarken.
Sammen med USA, Storbritannia, Sør-Afrika og andre land i regionen bidrar Norge
i dag til å trene opp Sør-Sudans politistyrke. Problemet er at de ulike landene ikke har noen helhetlig plan for innsatsen. I tillegg er det sørsudanske politiet svært dårlig utrustet til å møte utfordringene de står overfor. Uten biler og motorsykler er det vanskelig å drive effektivt politiarbeid og uten penn og papir er det vanskelig å drive etterforskning.